2020 Election results

The College ran a host of different elections in 2019/2020, which closed on Wednesday 8 January. 

These included the Presidential elections as well as elections for Devolved Nations, Divisions, Faculties, Psychiatric Trainees Committee and Special Interest Groups

You can find out which candidates won across the College's 2020 elections below. 

Elected candidates begin their terms of office at the College's AGM on 1 July.

List - 2020 Election Results

Total number of votes cast: 3,346

Voter turnout: 22.9%

First stage

Professor Kam Bhui 1250
Dr Adrian James 1274
Professor Pamela Taylor 822

Second stage

Professor Kam Bhui 1530
Dr Adrian James 1619
Professor Pamela Taylor N/A
Non-transferable 197

 

Dr Adrian James was therefore elected as President to take office from 1 July 2020

Total number of votes cast: 3,276

Voter turnout: 21.6%

First stage

Dr Peter Aitken881
Professor Mohammed Al-Uzri521
Dr Raj Mohan558
Dr Gertrude (Trudi) Seneviratne1316

Second stage

Dr Peter Aitken1048
Professor Mohammed Al-Uzri-
Dr Raj Mohan643
Dr Gertrude (Trudi) Seneviratne1444
Non-transferable141

Third stage

Dr Peter Aitken1245
Professor Mohammed Al-Uzri-
Dr Raj Mohan-
Dr Gertrude (Trudi) Seneviratne1734
Non-transferable297


Dr Gertrude (Trudi) Seneviratne was therefore elected as Registrar to take office from 1 July 2020

Elected by ballot:

Chair

Dr Maria Atkins

Voter turnout: 15.5%

Full list of candidates: Dr Maria Atkins, Dr Pritpal Singh

Elected by ballot:

Chair

Dr Richard Wilson

Voter turnout: 24.1%

Full list of candidates: Dr Adrian East, Dr Richard Wilson

 

Elected without ballot:

Financial Officer

Dr Elizabeth Dawson

ETC Representative

Dr Dearbhail Lewis

Elected without ballot:

ETC Representative

Dr John Lowe

Executive Committee Member

Dr Suhana Ahmed

Elected by ballot:

Chair

Dr Paul Walker

Voter turnout:  11.8%

Full list of candidates: Professor Utpal Goswami, Dr Paul Walker

Elected without ballot:

Vice-Chair

Dr Sunil Nodiyal

ETC Representative

Dr Mona-Lisa Kwentoh

Executive Committee Member

Dr Mohamed Morsy

Elected without ballot:

Vice-Chair

Dr Nishanth Babu Mathew

Executive Committee Member

Dr Paul Stephenson

Elected by ballot:

ETC Representative

Dr Roshelle Ramkisson

Voter turnout: 8.7%

Full list of candidates: Dr Judith Harrison, Dr Roshelle Ramkisson, Dr Faria Zafar

 

Elected without ballot:

Chair

Dr Rohit Shankar

ETC Representative

Dr Maung Oakarr

Executive Committee Member

Dr Jeremy Sandbrook

Dr Avneet Sharma

Dr Paul Winterbottom

Elected without ballot:

Chair

Professor Hugo Critchley

Elected by ballot:

Executive Committee Members

Professor Andrea Cipriani
Professor Saeed Farooq
Professor Nusrat Husain
Professor Ania Korszun

Professor James MacCabe

Voter turnout: 13.2%

Full list of candidates: Dr Danilo Arnone, Professor Andrea Cipriani, Professor Saeed Farooq, Professor Nusrat Husain, Professor Ania Korszun, Professor James MacCabe 

Elected without ballot:

Financial Officer

Dr Louise Sell

Executive Committee Member

Dr Nicola Kalk

Dr Alexander Vale

Dr Derrett Watts

Elected without ballot:

Chair

Dr Josanne Holloway

Vice-Chair

Dr Jeremy Kenney-Herbert

Elected by ballot:

Executive Committee Members

Dr Trevor Broughton
Professor Nigel Eastman
Dr Marc Lyall
Dr Matthew Tovey

Dr Elizabeth Zachariah

Voter turnout: 10.1%

Full list of candidates: Dr Ankur Agarwal, Dr Pankaj Agarwal, Dr Trevor Broughton, Professor Nigel Eastman, Dr Marc Lyall, Dr Carlo Thomas, Dr Matthew Tovey, Dr Elizabeth Zachariah

 

Elected by ballot:

Executive Committee Member

Dr Bijil Simon Arackal
Professor Catherine Bright
Dr Alison Dunkerley
Dr Jane McCarthy
Dr Niraj Singh

 

Voter turnout: 12.4%

Full list of candidates: Dr Bijil Simon Arackal, Dr Harm Boer, Professor Catherine Bright, Dr Jana De Villiers, Dr Alison Dunkerley, Dr Bunny Forsyth, Dr Jane McCarthy, Dr Kamalika Mukherji, Dr Niraj Singh

Elected by ballot:

Executive Committee Member

Dr Sophie Atwood
Dr Anne Cooper
Dr Thomas Hillen
Dr Vikram Luthra
Dr Miomir Milovanovic

Dr Pamela Peters

Voter turnout: 8.3%

Full list of candidates: Dr Sophie Atwood, Dr Anne Cooper, Dr Nora Gribbin, Dr Thomas Hillen, Dr Vikram Luthra, Dr Miomir Milovanovic, Dr Pamela Peters

Elected without ballot:

Chair

Dr Michael Dilley

Elected by ballot:

Executive Committee Members

Dr Niruj Agrawal
Dr Manjinder Bagary
Dr George El-Nimr
Dr Janet Grace
Dr Himanshu Tyagi

Dr Killian Welch

Voter turnout: 11.5%

Full list of candidates: Dr Niruj Agrawal, Dr Manjinder Bagary, Dr Antonio Da Costa, Dr George EL-Nimr, Dr Janet Grace, Dr Ana Miorelli, Dr Basavaraja Papanna, Dr Mark Paramlall, Dr Georgy Pius, Dr Christopher Symeon, Dr Himanshu Tyagi, Dr Killian Welch

Elected by ballot:

Chair

Dr Mani Santhana Krishnan

Voter turnout: 12%

Full list of candidates: Dr Mani Santhana Krishnan, Dr Joanne Rodda

Vice-Chair

Dr Josie Jenkinson

Voter turnout: 12%

Full list of candidates: Dr Mohan Bhat, Dr Josie Jenkinson

Executive Committee Member

Dr Suhana Ahmed
Dr Charlotte Allan
Dr Sujoy Mukherjee

Dr Carol Wilson

Voter turnout: 12%

Full list of candidates: Dr Suhana Ahmed, Dr Charlotte Allan, Dr Scott Cherry, Dr Thomas Maclaren, Dr Sujoy Mukherjee, Dr Kaushik Mukhopadhaya, Dr Rashi Negi, Dr Erum Nomani, Dr Kallur Suresh, Dr Lesley Thoms, Dr Carol Wilson

Elected without ballot:

Chair

Dr Joanne Black

Elected by ballot:

Vice-Chair

Dr Cressida Manning

Voter turnout: 9%

Full list of candidates: Dr Cressida Manning, Dr Livia Martucci

Executive Committee Member

Dr Sarah Cohen
Dr Jennifer Cooke
Dr Manal El-Maraghy
Dr Chrishanthy Jayarajah

Dr Catherine Thomas

Voter turnout: 9%

Full list of candidates: Dr Bhanu Chadalavada, Dr Sarah Cohen, Dr Jennifer Cooke, Dr Manal El-Maraghy, Dr Montserrat Fusté Boadella, Dr Rebecca Horne, Dr Chrishanthy Jayarajah, Dr Kalyani Kodimela, Dr Catherine Thomas 

Scotland

Member Representative (North East): Dr Daniel Wilkes

PMPT Representative (South East): Dr Rosemary Gordon

Both elected without ballot

RCPsych in Wales

PMPT Representative: Dr Haitham Barkouk

PMPT Representative: Dr Alex McDermott

Both elected by ballot, voter turnout:  21.9%

Full list of candidates: Dr Mohamed Bader, Dr Alex McDermott, Dr Haitham Barkouk

North West Division

Member Representative: Dr Niamh Sweeney (elected without ballot)

PMPT Representative:  Dr Ashley Cooper

PMPT Representative:  Dr Oliver Sparasci

Both PMPT representatives elected by ballot, voter turnout:  14.8%

Full list of candidates: Dr Gemma Buston, Dr Oliver Sparasci, Dr Ashley Cooper, Dr Nicholas Holmes

South East Division

PMPT Representative: Dr Manpreet Cheema (elected without ballot)

Trent Division

Member Representative: Dr Deepa Bagepalli Krishnan

PMPT Representative: Dr Kris Roberts

Both elected without ballot

West Midlands Division

Member Representative:  Dr Huw Evans

Member Representative:  Dr Rehana Kauser

Both elected by ballot, voter turnout:  9.9%

Full list of candidates: Dr Huw Evans, Dr Rehana Kauser, Dr Laura Stevenson

 

Adolescent Forensic Psychiatry

Chair: Dr Gill Bell (elected without ballot)

Arts and Psychiatry

Chair: Dr Hannah Ali (elected by ballot)

Voter turnout: 10.7%. Full list of candidates: Dr Hannah Ali, Dr Mark Jones

Financial Officer: Dr Arabo Shahenian (elected without ballot)

Evolutionary Psychiatry

Chair: Dr Paul St John-Smith (elected without ballot)

Financial Officer: Dr Riadh Abed (elected without ballot)

Occupational Psychiatry

Financial Officer: Dr Mark Tarn (elected without ballot)

Private and Independent Practice

Financial Officer: Dr Jonathan Hellewell (elected without ballot)

Sports and Exercise Psychiatry

Chair: Dr Amit Mistry (elected by ballot)

Voter turnout: 13%. Full list of candidates: Dr Amit Mistry, Dr Tim Rogers

Financial Officer: Dr Caz Nahman (elected without ballot)

Women and Mental Health

Financial Officer: Dr Philippa Greenfield (elected by ballot)

Voter turnout: 7%. Full list of candidates: Dr Philippa Greenfield, Dr Mary Parker

Volunteering and International Psychiatry

Financial Officer: Dr Jane Mounty (elected without ballot)

Elected by ballot:

Financial Officer

Dr Cian Denihan

Voter turnout: 4.3%

Full list of candidates: Dr Tiago De Castro Gomes, Dr Cian Denihan